Обряд «Цигани»

Найулюбленішим молодіжним дійством у селі Крутеньке є обряд «Цигани», який проводиться під час святкування Маланки та Василя (13-14 січня).

Це обрядове дійство прийшло ще до християнських часів і символізує перемогу над нечистою силою, демонструє молодецьку силу, спритність та мужність.

Починаючи з вечора на Маланку та наступного дня на Василя, парубки та молоді чоловіки вдягають на себе страшні маски, вивертають кожухи, беруть у руки нагайки (канчуки, батоги) й дерев’яні молотки і «водять Козу» – опудало.

Усе дійство проходить під супровід гармошки та бубна. Хлопці «підковують» молотками односельців, бажаючи щастя та здоров’я у Новому році, за що «циганам» на знак вдячності дають гроші. Того ж, хто дражниться або намагається зірвати маску з «циган», можуть і вдарити нагайкою через плечі.

Цей день вважається єдиним, коли дозволяється хоч трохи порахуватися з кимось за нанесену образу і залишитися невпізнаним.

Традиційно господарі запрошують «циган» до хати за стіл, а коли вони виходять, то їх просять сісти на порозі, щоб «краще кури на яйця сідали». Вважається: до кого цигани не зайдуть у двір, то там цілий рік не буде щастя.